Geotekstil temel, zemin, kaya ve toprak malzemede kullanılan stabilize ve filtrasyon özelliği bulunan geçirgen tekstil ürünüdür. Polietilen,Polipropilen olarak iki çeşittir.

 

 Geotekstilin  en büyük özelliği iki ayrı tip zemini ayırmakta kullanılan sürekli yüzeyidir. Geotekstilin fiber içeren yapısı yoğunlaşmış kuvvetleri yaymayı olanaklı kılar. Ayrıca, zemin kütlesi içinde yayılmış çekme kuvvetlerine karşı koyar ve takviye elemanı olarak görev üstlenir. Geotekstil filtre özellikleri nedeniyle kirlilik amaçları için kullanılabilir. Katı parçacıkların geçişini engellerken , sıvı ( su ) ve gaza ( hava ) karşı yeteri kadar geçirimli kalır. Belirli koşullarda bu ürünler önemli miktarda suyu , yüzeyi boyunca taşıyabilir ve bu nedenle dren elemanı alarak davranış gösterebilir. Kısaca söylemek gerekirse geotekstil hidrolik ve mekanik düzeyde fonksiyonlara sahiptir. Üstlendiği 4 temel fonksiyon vardır :

Drenaj  , Filtrasyon , Ayırma , Güçlendirme

 

                 PET geotekstil keçeler daha yüksek yoğunluk oranına sahiptir. Bu sebeple PET keçeler ısı değişimlerine ve direkt güneş ışığına daha dayanıklıdır

 

               PP geotekstil keçeler PET'e göre daha serttir. Özellikle az ve orta seviye kimyasal etkilere karşı daha dayanıklıdırlar.